Sześć medali w dorobku reprezentantów kajakarskiego AZS-u Politechniki

W Wolsztynie odbyły się mistrzostwa Polski w kajakarstwie długodystansowym. Nasi przedstawiciele sześć razy stawali na podium, w tym trzy razy na jego najwyższym stopniu.

Seniorzy rywalizowali na dystansie 10 km. Worek medali dla opolskiej ekipy otworzył Michał Bil, który był najlepszy w konkurencji kajakowych jedynek i obronił tytuł sprzed roku. Nasz 22-letni zawodnik w stawce 22 kajakarzy (w większości konkurencji był dość liczna obsada) stoczył bardzo twardą walkę o złoto ze Sławomirem Siwcem (Admira Gorzów). Na metę przypłynął w czasie 46,43 min i był zaledwie o sekundę lepszy od przeciwnika.

W rywalizacji kanadyjek dwójek dwie pierwsze lokaty przypadły osadom AZS-u Politechniki. Zwyciężył duet Piotr Kuuleta – Mateusz Zuchora w czasie 47,04 min, a o pół minuty później na drugiej pozycji finiszowała para Mateusz Borgieł – Grzegorz Szpynda. Również rywalizacja w kanadyjce jedynce zakończyła się podwójnym triumfem opolan. Zwyciężył Borgieł w czasie 50,49 min, a mocno naciskał go Zuchora, który uległ zaledwie o dwie sekundy. Ich przewaga nad resztą stawki była ogromna. Brązowy medalista stracił bowiem ponad dwie minuty. Na 11. pozycji finiszował Dawid Kuleta, a Szpynda nie ukończył rywalizacji.

Szósty medal przypadł w udziale kajakowej dwójce kobiet: Zuzanna Wolbach – Natalia Cedrowska. Miała ona czas 50,31 min. Żeby zdobyć brąz musiały one pokonać swoje klubowe koleżanki: Paulinę Markiewicz i Karolinę Markiewicz. Były lepsze o pięć sekund, a czwarte miejsce przypadło siostrom Markiewicz. Na wyższe lokaty opolanki nie miały szans. Wolbach z Cedrowską do srebrnych medalistek straciły bowiem dwie minuty.

– Mimo tego, że tytuł mistrzów Polski sprzed roku oddaliśmy klubowym kolegom, to zawody zaliczam do bardzo udanych – mówił Szpynda. – To dopiero początek sezonu, a już sięgamy po trofea. Przed nami jeszcze sierpniowe mistrzostwa Polski w sprincie oraz mistrzostwa kraju maratonie kajakowym, które odbędą się we wrześniu w Opolu. Na pewno będziemy chcieli się pokazać na tych imprezach z jak najlepszej strony.

– Z roku na rok robimy postępy – zaznacza szkoleniowiec opolskiego klubu Bartosz Jaszczyński. – Świadczy o tym choćby te sześć medali, które udało się zdobyć. Rok temu na tej samej imprezie nasz dorobek był o jeden medal mniejszy. Dzięki wsparciu miasta nasza sekcja kajakowa prężnie się rozwija, a to sprawia, że nasi zwodnicy nie tylko walczą o medale mistrzostw Polski, ale także mistrzostw Europy i świata, czego przykłady mieliśmy w poprzednich latach.

W klasyfikacji medalowej mistrzostw opolski AZS Politechnika zajął trzecie miejsce. Przed nim były tylko: KKS Nowa Sól i Olimpia Elbląg. Na podium stawali przedstawiciele 31 klubów. Łącznie w zawodach wzięło udział prawie 650 uczestników z 63 klubów.

Warto jeszcze wspomnieć nie tylko o występach medalowych reprezentantów opolskiego klubu. Wśród juniorów na dystansie 10 km 4. miejsce zajęła kajakowa dwójka Mateusz Szkudlarek – Daniel Słomian. Na medal szans nie mieli. Do podium zabrakło im ponad dwie minuty. Obaj startowali też indywidualnie w jedynkach na tym dystansie wśród juniorów. Słomian zajął 10. lokatę, a Szkudlarek nie ukończył rywalizacji.

Czwarte miejsce wśród juniorek w kanadyjkach dwójkach na 5 km zajęła para Natalia Tomasik – Magdalena Przybyła. Miały one rezultat 28,11 min. Do medalu zabrakło im dziewięć sekund. Indywidualnie w kanadyjce jedynce wśród juniorek na 5000 metrów płynęła Tomasik i zakończyła zmagania na 10. pozycji.

Siódma wśród seniorek w kajakowej jedynce na 10 km była Karolina Markiewicz. W gronie weteranów w kajakowej jedynce na 5 km na 23. pozycji został sklasyfikowany Przemysław Zieliński (Gwardia Opole).

Na zdjęciu część z opolskich medalistów – najlepsi w rywalizacji na 10 km w kanadyjkach dwójkach. Stoją od lewej: Mateusz Borgieł, Grzegorz Szpynda, trener AZS-u Politechniki Bartosz Jaszczyński, Piotr Kuleta i Mateusz Zuchora. Fot. archiwum klubowe.