Udany początek sezonu opolskich kajakarzy

W miniony weekend podczas wiosennych zawodów konsultacyjnych seniorów wysoką formę pokazali reprezentanci AZS-u Politechniki Opole. Sześciu z nich znalazło się w finałach. Były to pierwsze ogólnopolskie zawody w tym sezonie.

Wiosenne zawody konsultacyjne seniorów odbyły się w Wałczu. Ich celem było sprawdzenie poziomu sportowego zawodników przed regatami eliminacyjnymi, które odbędą się za niespełna dwa tygodnie w Poznaniu i wyłonią członków kadry narodowej na sezon 2019. Podczas zawodów wyścigi kanadyjkarzy były rozgrywane na jedynkach na dystansie 500 i 1000 metrów. Wyścig na 500 metrów wygrał Wiktor Głazunow (AZS Gorzów) z czasem 1,52 min, natomiast na dystansie dwa razy dłuższym triumfował Marcin Grzybowski (MKS Czechowice-Dziedzice) z czasem 3,47 min.

Najlepszym z opolskich kanadyjkarzy na tej imprezie okazał się Piotr Kuleta, który w finale na 1000 metrów zajął 5. miejsce, a na dystansie o połowę krótszym był szósty. W finale na 1000 metrów znalazł się także Mateusz Zuchora, który wywalczył 7. miejsce. W finale na dystansie 500 metrów obok Kulety znalazł się także Michał Łubniewski (był 8.) i Arsen Śliwiński (zajął 9. lokatę). Dobrym występem może pochwalić się także Mateusz Borgieł, który finale B na 1000 metrów zajął 5. miejsce co daje mu realną szansę na walkę o miejsce w kadrze narodowej do lat 23.

– Zawody uważam za bardzo udane, praktycznie każdy z nas pokazał wysoki poziom przed tak ważną imprezą jaką są regaty eliminacyjne – mówi Kuleta. – Zostały nam dwa tygodnie na ostatnie szlify formy. Zawody które są już za nami pokazały nam na co stać konkurencję i nad którymi elementami musimy popracować na najbliższych treningach. Czuję duży optymizm przed tym sezonem. Podczas tych zawodów pokazaliśmy, że nasz klub ma najmocniejszą grupę kanadyjkarzy w Polsce.

Podczas zawodów w Wałczu równie dobrze spisali się kajakarze AZS-u Politechniki: Michał Bil i Piotr Morawski. Ten pierwszy zajął 5. miejsce w finale na 500 metrów i 6. w finale na 200 metrów, natomiast drugi z opolskich kajakarzy zajął 7. miejsce w finale na 500 metrów.

Na zdjęciu Piotr Kuleta. Fot. Patrycja Langner/archiwum klubowe.