W Kolejarzu menadżerem będzie Marek Mróz

Były żużlowiec opolskiego klubu odpowiadać będzie za wyniki Kolejarza w najbliższym sezonie II ligi.

Marcin Sagan

Znany i lubiany w opolskim środowisku żużlowym 48-letni Mróz z Kolejarzem związany jest od wielu lat w różnych rolach. Wychowanek naszego klubu był bardzo przyzwoitym żużlowcem. Barwy Kolejarza reprezentował przez 12 sezonów w latach 1987-95 i 1998-2000. Oprócz tego w naszym kraju jeździł w takich klubach jak: Wybrzeże Gdańsk, KSŻ Krosno, Kolejarz Rawicz, Orzeł Łódź i Polonia Piła. Po zakończeniu kariery był mechanikiem kilku żużlowcow, pomagał też zawodnikom Kolejarza. W naszym klubie był trenerem szkółki, był też asystentem trenera Piotra Żyty, gry ten prowadził zespół. W poprzednim sezonie razem z Żytą pracował w I-ligowym ROW-ie Rybnik. Teraz mieszkający na stałe w naszym mieście i zwiazany z Kolejarzem „Mroziu” poprowadzi Kolejarza, a pomagać mu będzie Krzysztof Bas.

– To jest nasz człowiek, który od zawsze jest z naszym klubem, mieszka w Opolu czyli cały czas jest na miejscu – tłumaczy prezes Kolejarza Zygmunt Dziemba. – Marek jest całym sercem za Kolejarzem i stąd nasza decyzja.

Decyzja o powierzeniu obowiązków Mrozowi oznacza, że menadżerem nie będzie Jarosław Dymek. W poprzednim sezonie przejął on zespół w miejsce zwolnionego Mirosława Korbela i podniósł go mentalnie w trudnym momencie. Nie udało się jednak nawet zakwalifikować do finału play off II ligi. Dymek był jednak chwalony za swoją pracę. O tym, że nie będzie menadżerem Kolejarza zadecydował przede wszystkim fakt, że nie ma go na co dzień w Opolu. Być może będzie jednak pomagał Kolejarzowi i Mrozowi w czasie meczów jako kierownik zespołu.

Działacze opolskiego klubu podpisali też porozumienie z władzami ekstraligowego Falubazu Zielona Góra w sprawie trzech młodzieżowców. Wypożyczony na stałe na najbliższy sezon do naszego klubu został Jakub Osyczka. Z kolei Mateusz Tonder i Damian Pawliczak będą mogli pojechać w roli „gościa” w opolskich barwach w meczu ligowym jeśli w danym terminie nie będą potrzebni w zielonogórskim klubie.

To świetna wiadomość. W poprzednim sezonie ta trójka zawodników wraz z Norbertem Krakowiakiem zdobyła tytuł drużynowych mistrzostw Polski juniorów dla Falubazu. Pawliczak i Tonder mają za sobą występy w ekstraklasie. Tonder ponadto w poprzedniem sezonie bardzo dobrze spisywał się w roli gościa w meczach II ligi w barwach Polonii Bydgoszcz. Pojechał w ośmiu meczach i miał średnią 1,41 pkt na bieg. Zanosi się więc na to, że Kolejarz będzie miał bardzo mocną formację juniorską, co może być niezwykle istotne w walce o awans do I ligi.

Rozgrywki II ligi rozpoczną się w pierwszy weekend kwietnia, a Kolejarz wówczas pojedzie na wyjeździe z zespołem z Rzeszowa. Pierwszy mecz u siebie ma dwa tygodnie później, a rywalem będzie Kolejarz Rawicz. Poniżej przypominamy terminarz spotkań naszego zespołu w najbliższym sezonie. W II lidze pojedzie sześć drużyn, a nie jak w poprzednim sezonie siedem

W fazie zasadniczej każdy z zespołów pojedzie więc tylko 10 meczów, a nie 12 jak w poprzednim sezonie. Po fazie zasadniczej cztery najlepsze drużyny awansują do fazy play off. Ostatecznie awans do I ligi uzyska najlepszy zespół, a wicemistrz II ligi pojedzie w barażach z 7. ekipą I ligi o miejsce w niej. Biorąc pod uwagę składy jakie zebrały kluby II-ligowe faworytami rozgrywek wydają się być: nasz Kolejarz, Wilki Krosno i PSŻ Poznań. Przed poprzednim sezonem sezonem opolski zespół również był uznawany za głównego faworyta, a zajął ostatecznie 3. miejsce.

Terminarz meczów Kolejarza Opole w sezonie 2020
1. kolejka (5 kwietnia): RzTŻ Rzeszów – Kolejarz
2. kolejka (19 kwietnia): Kolejarz – Kolejarz Rawicz
3. kolejka (3 maja): Kolejarz – Wilki Krosno
4. kolejka (24 maja): PSŻ Poznań – Kolejarz
5. kolejka (31 maja): Kolejarz – Wolfe Wittstock
6. kolejka (14 czerwca): Wolfe Wittstock – Kolejarz
7. kolejka (28 czerwca): Kolejarz – PSŻ Poznań
8. kolejka (11 lipca): Wilki Krosno – Kolejarz
9. kolejka (2 sierpnia): Kolejarz Rawicz – Kolejarz
10. kolejka (9 sierpnia): Kolejarz – RzTŻ Rzeszów

Play off: półfinały (23 i 30 sierpnia), finał (13 i 20 września). Baraże o I ligę – 4 i 11 października.

Na zdjęciu Marek Mróz (z lewej) i prezes Kolejarza Zygmunt Dziemba po podpisaniu umowy na prowadzenie opolskiego zespołu przez Mroza. Fot. Mariusz Matkowski.