W weekend w Stegu Arenie mamy dużą imprezę dla młodzieży

W sobotę i niedzielę w największej hali w mieście wystąpią setki młodych dżudoków. Przed nami memoriał wybitnego opolskiego szkoleniowca – Edwarda Faciejewa oraz mistrzostwa miasta dzieci.

Marcin Sagan

Memoriał trenera Faciejewa odbędzie się w sobotę i będzie to turniej w ramach International Judo League. To cykl zmagań w trzech kategoriach wiekowych, który trwa cały rok. W jego skład wchodzi osiem turniejów w różnych miastach Polski, a ten w Opolu kończy zmagania.

Do udziału w sobotnich zawodach zostało zgłoszonych prawie 650 uczestników z 48 klubów. Rywalizacja odbędzie się w trzech kategoriach wiekowych: do 11, 13 i 15 lat. Oczywiście będzie podział na dziewczęta oraz chłopców i także oczywiście na kategorie wagowe.

Zmagania, w których nie zabraknie przedstawicieli klubów z naszego miasta, w sobotę zaczną się o godz. 10.30 i potrwają do około godz. 19.00. Najpierw do rywalizacji przystąpią najmłodsi z kategorii do lat 11, potem 13-latkowie i na końcu najstarsi uczestnicy. Oficjalne otwarcie zawodów zaplanowano na godz. 13.00.

W niedzielę natomiast o godz. 9.00 dla uczestników zmagań odbędzie się trening otwarty z mistrzem, a w rolę prowadzącego zajęcia dla dzieci wcieli się Tomasz Kowalski, w przeszłości reprezentant Polski, medalista mistrzostw Europy. O godz. 11.00 nastąpi podsumowanie zmagań i całego cyklu International Judo League. O godz. 12.00 natomiast zaczną się mistrzostwa miasta dzieci do lat 9.

Tak duży turniej, a w zasadzie dwa dni z dżudo z udziałem setek dzieci to wspaniała forma upamiętnienia Edwarda Faciejewa. W swojej pracy szkoleniowej w klubie AZS Opole wychował i doprowadził do sukcesów wielu swoich podopiecznych na czele z tymi, którzy zdobywali laury na poważnych międzynarodowych imprezach: Beatą Kucharzewską, Anną Chodakowską, Jolantą Wojnarowicz czy wspomnianym Tomaszem Kowalskim. Trener Faciejew zmarł trzy i pół roku temu w wieku 67 lat.