Ważny dzień dla Odry Opole

Członkowie Stowarzyszenia, które sprawuje władze w naszym klubie pilkarskim, podjęli decyzję o przekazaniu aktywów materialnych i niematerialnych Spółce Akcyjnej OKS Odra Opole.

Marcin Sagan

To kolejny krok w przekształceniu Odry. Stowarzyszenie prowadziło klub od czerwca 2009 roku. Kilka tygodni temu prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski zapowiedział stworzenie spółki akcyjnej, której 100 procent akcji należeć będzie do miasta. Na taki krok przystała rada miasta, a przekazanie przez stowarzyszenie praw do nazwy klubu, herbu, miejsca w lidze to następny etap przekształceń.

– Dziękuję członkom stowarzyszenia, a więc ludziom, którym dobro Odry leży na sercu za taką decyzję – mówił prezydent Wiśniewski. – Będzie to spółka miejska. Wszystkie jej akcje obejmie miasto. To formuła, która funkcjonuje w kilkunastu ośrodkach w kraju. Zmiany są powodowane tym, że chcemy wzmocnić klub. Chodzi też o konieczność profesjonalizacji. Na poziomie I ligi, w której gra Odra, kluby są spółkami. To formuła znacznie bardziej przejrzysta niż stowarzyszenie. Jednocześnie dziękuję wszystkim ludziom, którzy przez te ostatnie 10 lat, najczęściej pracując społecznie, doprowadzili Odrę do jej obecnej pozycji. Zaczynali przecież od IV ligi i skromnego budżetu. Teraz zespół gra w I lidze, jest wprowadzony model szkolenia młodzieży, a pod wzgędem finansowym klub przez te wszystkie lata prowadzony był w sposób przejrzysty. Ci, którzy pomagali Odrze w ostatnim dziesięcioleciu mogą być dumni z tego, co się udało osiągnąć. Stawiamy jednak kolejny krok w kierunku profesjonalizacji. W planach jest budowa nowego stadionu. Chcemy, żeby Odra była jeszcze mocniejsza.

Zarząd klubu podjął decyzję o przekazaniu aktywów do spółki, ale ostateczną zgodę musiała wydać najwyższa władza w stowarzyszeniu – walne zebranie członków. Osoby będące na zebraniu były niemal jednomyślne i zagłosowały za przekazaniem.

– Miasto to znakomity gwarant stabilności klubu, a utworzenie spółki to w naszej ocenie krok w bardzo dobrym kierunku – zaznaczał prezes Odry Karol Wójcik.

Spółka została już powołana. Trzy tygodnie temu przedstawiono kandydatów do jej rady nadzorczej. Rekomendację otrzymały trzy osoby: Natalia Gaweł, Mirosław Romanowicz i Janusz Wysocki. Pani Natalia jest prawnikiem, a Mirosław Romanowicz to członek zarządu Energetyki Cieplnej Opolszczyzny SA – głównego sponsora klubu. Osobą bardzo dobrze znaną opolskim kibicom jest natomiast Janusz Wysocki. Przez wiele lat był związany z Odrą. Przez sześć i pół roku był jej prezesem, pomagał też innym osobom, które kierowały klubem. W środowisku sportowym cieszy się on dużym szacunkiem.

Na czele spółki stanie, a więc nowym prezesem klubu będzie Tomasz Lisiński. Z Odrą związany jest przez większość swojego życia. Jest wychowankiem opolskiego klubu, występował w drużynach młodzieżowych, a także w pierwszej drużynie Odry na poziomie I i II ligi. Niezwykle ważną rolę odegrał w 2009 roku. Wówczas Odra zbankrutowała i musiała się odbudowywać od IV ligi jako „Oderka”.  Lisiński występował wówczas w roli piłkarza (karierę sportową wskutek kontuzji kolana zakończył w 2011 roku), ale też działacza. Był przez dwa lata wiceprezesem i miał duży udział w organizacyjnym odbudowaniu klubu. Przez ostatnich 11 lat był zatrudniony w urzędzie miasta, a przez ostatnie dwa i pół roku pełnił rolę naczelnika Wydziału Sportu.

Kolejnym krokiem będzie akceptacja zmian przez Polski Związek Piłki nożnej. Z tym nie powinno być problemu. PZPN naciska bowiem, by kluby występujące w ligach centralnych (ekstraklasa, I i II liga) był spółkami. W ekstraklasie jest taki obowiązek, a według zapowiedzi ma on też w przyszłości wprowadzony w I i II lidze.

Obecne stowarzyszenie przechodzi więc do historii. Odegrało ważną rolę w trudnych dla futbolu czasach w Opolu. To jego członkowie po bankructwie klubu w 2009 roku sprawili, że nie zniknął on ze sportowej mapy miasta i kraju. W ciągu tych ponad 10 lat zespół seniorów zanotował cztery awanse: do III ligi w 2010 roku, do II ligi w 2013 roku (po roku był spadek do III ligi, ale głównie wskutek reorganizacji rozgrywek), ponownie do II ligi w roku 2016 i dwanaście miesięcy później do I ligi.

Na zdjęciu walne zebranie członków klubu, podczas którego zdecydowano o przekazaniu aktywów stowarzyszenia do nowej spółki. Za stołem zarząd klubu (od lewej): Ilza Gatner, Karol Wójcik i Ireneusz Gitlar. Pierwszy z prawej Tomasz Lisiński, który będzie nowym prezesem Odry. Fot. Mariusz Matkowski.