Wielki sukces młodych piłkarzy Odry Opole

Opolski zespół zajął 3. miejsce w turnieju finałowym mistrzostw Polski juniorów młodszych, który odbył się w Chrzanowie. Tym samym zawodnikom prowadzonym przez trenerów Tomasza Piwowarczyka i Marka Tracza przypadły brązowe medale.

W zmaganiach mogli uczestniczyć zawodnicy z rocznika 2002 i młodsi. Nasz zespół w większości był złożony z zawodników z rocznika 2003. Tylko Mikołaj Styrczula i Natanael Wnuk urodzili się w 2002 roku. Opolanie walczyli więc z zespołami mającymi przeważnie starszych piłkarzy. Rok temu w swoim roczniku zajęli 5. miejsce w kraju w mistrzostwach kraju do lat 14. Teraz wdrapali się na podium w starszej kategorii do lat 16. Postęp w halowej piłce zrobili więc duży, a podkreślić należy, że futsal to uzupełnienie normalnego treningu piłkarskiego i stanowi element przygotowań do gry w piłkarskiej Centralnej Lidze Juniorów Młodszych w rundzie wiosennej. Pierwszy mecz w niej opolanie mają 9 marca, kiedy to na wyjeździe spotkają się ze Śląskiem Wrocław.

Wracając do turnieju w Chrzanowie, to Odra jechała na niego ze sporymi nadziejami. Medal to jednak było marzenie. O tym, że młodzi opolanie są mocni przekonały wcześniejsze turnieje eliminacyjne. W jednym z nich pokonali głównego faworyta do złota – Rekord Bielsko-Biała, a we dwóch wcześniejszych turniejach eliminacyjnych z nim przegrali. W zmaganiach finałowych najpierw była rywalizacja grupowa. W niej niebiesko-czerwoni „przejechali” się po rywalach. Najpierw rozgromili FT Unisław 15-0, potem po trudniejszym boju wygrali z gospodarzami – Fablokiem Chrzanów 6-2, by w ostatnim meczu w grupie pokonać KP Piła 7-0. Te wygrane dały 1. miejsce w grupie i awans do ćwierćfinału czyli najlepszej ósemki w kraju.

W ćwierćfinale Odra stoczyła niezwykle dramatyczny mecz z Solnym Miastem Wieliczka. Do przerwy przegrywała 0-2, ale po bramkach Michała Surzyna i Kacpra Kaczki doprowadziła do remisu 2-2. Rywale trafili jednak na 3-2, ale w końcówce popis dał Kaczka. Jego dwa gole pozwoliły wygrać 4-3 i awansować do najlepszej czwórki.

W półfinale znów był dramatyczny mecz, ale tym razem szczęście dopisało przeciwnikom – zawodnikom Hurtapu Łęczyca. Do przerwy prowadzili oni już 3-0 (mecze rozgrywano w czasie dwa razy po 12 minut), ale w drugiej połowie Odra ruszyła do szturmu. Dwa gole Macieja Wróbla (drugi z rzutu karnego) sprawiły, że emocje sięgnęły zenitu. Nasz zespół stale atakował, ale wręcz cudów dokonywał bramkarz Hurtapu – Mateusz Prochoń. Obronił on dwa przedłużone rzuty karne (strzelali Maciej Wróbel i Kaczka) i jeszcze kilka innych sytuacji. Na minutę i sześć sekund przed końcem Hurtap strzelił czwartą bramkę i to zespół z Łęczycy awansował do finału, a naszej ekipie została walka o brąz.

W niej Odra pokonała FT Przeworsk aż 11-2. Na dwa gole Macieja Wróbla rywale odpowiedzieli jedną bramką i mieli jeszcze przedłużony rzut karny. Golkiper naszej drużyny Błażej Sapielak nie dał się zaskoczyć, a piękny gol Maksymiliana Gandziarowskiego sprawił, że do przerwy było 3-1 dla Odry. W drugiej połowie niebiesko-czerwoni rozbili rywala. Kapitan drużyny Maciej Wróbel zdobył jeszcze cztery gole i z 14 trafieniami na koncie został królem strzelców turnieju finałowego.

Przy odrobinie szczęścia i lepszej skuteczności w półfinale medal mógł być jeszcze cenniejszy niż brązowy. I tak jednak miejsce na podium w kategorii, w której większość zawodników będzie mogła grać też za rok, to ogromny sukces. Młodym piłkarzom i ich trenerom należą się wielkie brawa. Podkreślić też należy, że nasz zespół był żywiołowo dopingowany przez kilkunastu kibiców – członków rodzin zawodników. Do Opola z Chrzanowa wracali oni ze zdartymi gardłami.

W meczu o złoto, główny faworyt turnieju – Rekord Bielsko-Biała pokonał Hurtap Łęczyca 2-1.

Odra na imprezie w Chrzanowie grała w składzie: Błażej Sapielak, Szymon Wojakowski (bramkarze) – Kacper Kaczka, Michał Surzyn, Szymon Witek, Michał Wróbel, Maciej Wróbel, Nataniel Szota, Maksymilian Gandziarowski, Michał Jadeszko, Mikołaj Styrczula i Natanael Wnuk. Trenerzy: Tomasz Piwowarczyk i Marek Tracz. W turniejach eliminacyjnych grali jeszcze: Bartosz Górniak i Marcel Jaszczyk.

Na zdjęciu zespół Odry, który był na turnieju finałowym w Chrzanowie. Fot. Waldemar Wróbel
W górnym rzędzie (od lewej): Marek Tracz (II trener), Michał Jadeszko, Natanael Wnuk, Maksymilian Gandziarowski, Mikołaj Styrczula, Kacper Kaczka, Błażej Sapielak, Tomasz Piwowarczyk (trener).
W dolnym rzędzie (od lewej): Nataniel Szota, Michał Wróbel, Szymon Witek, Michał Surzyn, Maciej Wróbel, Szymon Wojakowski.

Wyniki meczów Odry na turnieju w Chrzanowie
Mecze grupowe
Odra – FT Unisław 15-0 (9-0). Bramki dla Odry: Surzyn 4, Maciej Wróbel i Kaczka po 3, Styrczula, Wnuk, Michał Wróbel, Witek, Gandziarowski.
Odra – Fablok Chrzanów 6-2 (2-1). Bramki dla Odry: Kaczka 2, Michał Wróbel, Styrczula, Witek, Wnuk.
Odra – KP Piła 7-0 (4-0). Bramki dla Odry: Maciej Wróbel 3, Kaczka, Jadeszko, Wnuk, Witek.

Ćwierćfinał: Odra – Solne Miasto Wieliczka 4-3 (0-2). Bramki dla Odry: Kaczka 3, Surzyn.
Półfinał: Odra – Hurtap Łęczyca 2-4 (0-3). Bramki dla Odry: Maciej Wróbel 2.
Mecz o 3. miejsce: Odra – FT Przeworsk 11-2 (3-1). Bramki dla Odry: Maciej Wróbel 6, Gandziarowski i Szota po 2, Surzyn.