Wiking zaczyna walkę o punkty, a na początek ma mocnego przeciwnika

W najbliższy weekend zaczynają się rozgrywki w piłkarskiej klasie okręgowej. Na tym poziomie jest jeden reprezentant naszego miasta – Wiking Rodło Opole.

Marcin Sagan

Wikingowie nadal będą występować w grupie pierwszej „okręgówki”. Jej skład w nowym sezonie wydaje się bardzo mocny. Znaleźli się w niej obaj spadkowicze z IV ligi: TOR Dobrzeń Wielki i Victoria Chróścice. Z sześciu beniaminków klasy okręgowej do grupy pierwszej trafiło tylko dwóch: Motor Praszka oraz Ligota Turawska, a to są bardzo solidne ekipy. Dodatkowo z grupy drugiej do pierwszej przeniesiono dwa zespoły, które w minionym sezonie były w czołówce rozgrywek: Orzeł Źlinice i Piomar Tarnów Opolski Przywory. To wszystko sprawia, że zapowiadają się bardzo trudne rozgrywki.

W Wikingu w przerwie letniej doszło do kilku zmian. Odeszło trzech zawodników, a czterech doszło. Inny też będzie trener. Grający szkoleniowiec – Maciej Miga odszedł bowiem do Silesiusa Kotórz Mały. Jego obowiązki przejmie teraz Paweł Boczarski. Ten środkowy pomocnik był bardzo mocnym punktem drużyny wiosną. Teraz też będzie występował na boisku. Tak jak Miga wcieli się on w rolę grającego trenera. Dwaj zawodnicy przeszli natomiast do wspomnianego TOR-u Dobrzeń Wielki, z którym Wiking zagra pierwszy mecz na wyjeździe już w najbliższą sobotę. To obrońca Piotr Warzyc i napastnik Łukasz Bojar. Wszyscy trzej gracze byli dość mocnymi punktami drużyny i ich odejście jest osłabieniem. Wcale jednak zespół nie musi być słabszy. Doszli bowiem czterej zawodnicy i wydaje się, że są to poważne wzmocnienia.

Drużynę zasilili: napastnik Tomasz Jaworski, pomocnik Wojciech Krawców oraz obrońcy Dawid Lewandowski i Łukasz Staszewski. Jaworski przychodzi z LZS-u Starowice, z którym w poprzednim sezonie wywalczył awans do III ligi. Ten doświadczony 33-letni napastnik w przeszłości grał w czołowych klubach Opolszczyzny, m.in. w Odrze Opole. Bardzo poważnym wzmocnieniem jest też Lewandowski. Mający 24 lata defensor był wyróżniającym się graczem w IV lidze w barwach Małejpanwi Ozimek. W tym klubie też występował przez pół roku w III lidze wiosną 2015 roku. Staszewski ma 36 lat, ostatnio grał w A-klasowym Ecokomie Luboszyce, a w przeszłości m.in. w III lidze w Victorii Chróścice. Z kolei Krawców występował w A-klasowym LZS-ie Żłobizna.

– Liga zapowiada się na trudną, ale nie po to ściągamy chłopaków wyróżniających się na wyższym poziomie, by zajmować lokaty w dolnej części tabeli – mówi prezes opolskiego klubu Przemysław Dora. – Gramy o jak najwyższą lokatę, ale też podchodzimy z pokorą do rozgrywek i rywali.

W okresie przygotowawczym Wiking zagrał pięć sparingów. Pokonał ligowych rywali: Ligotę Turawską 4-3 i Orła Źlinice, a także występujący w klasie A Rudatom Kępa 5-2. Uległ natomiast zespołom z IV ligi. Ze Skalnikiem Gracze przegrał 1-2, a z GKS-em Głuchołazy 3-4.

Sezon rozpocznie się w sobotę 10 sierpnia, a runda jesienna potrwa do 16 listopada. Kolejki rozgrywane będą w weekendy. Nie ma żadnej przerwy w czasie rundy jesiennej. Serie spotkań będą się odbywać w każdy kolejny weekend. Początek sezonu dla graczy Wikinga zapowiada się ciężki. Dwa pierwsze mecze zagra na wyjeździe ze spadkowiczami z IV ligi z Dobrzenia Wielkiego i Chróścic. W pierwszych sześciu kolejkach ma za rywali jeszcze m.in. wicemistrza swojej ligi z poprzedniego sezonu – Olimpię Lewin Brzeski czy też niewygodne drużyny ze Źlinic oraz Kolonowskiego.

W rundzie jesiennej Wiking będzie „bezdomny”. Na stadionie przy ul. Szarotki, na którym występował trwa bowiem remont szatni. Zamiast starych powstanie funkcjonalny nowy obiekt.

– Będziemy się starali dogadywać z naszymi ligowymi rywalami, żeby w pierwszej rundzie grać u nich, a na wiosnę rewanże u nas – mówi prezes Dora. – Może pod koniec rundy jesiennej uda się zagrać na naszym stadionie już jakieś spotkanie, ale tego kibicom nie mogę obiecać. Może się też okazać, że w roli gospodarzy zagramy jakieś mecze na okolicznych stadionach. W Opolu w pierwszej rundzie będzie nas jednak raczej ciężko zobaczyć.

Na zdjęciu w czerwonym stroju Paweł Boczarski, który teraz będzie nie tylko zawodnikiem, ale też trenerem zespołu Wikinga. Fot. Mariusz Matkowski.

Terminarz meczów Wikinga Rodło Opole w pierwszej rundzie rozgrywek
1. kolejka (10.08): TOR Dobrzeń Wielki – Wiking
2. kolejka (17.08): Victoria Chróścice – Wiking
3. kolejka (24.08): Wiking – MKS Wołczyn
4. kolejka (31.08): Olimpia Lewin Brzeski – Wiking
5. kolejka (7.09): Wiking – Orzeł Źlinice
6. kolejka (14.09): Unia Kolonowskie – Wiking
7. kolejka (21.09): Wiking – Śląsk Łubniany
8. kolejka (28.09): Żubry Smarchowice Śląskie – Wiking
9. kolejka (5.10): Wiking – Ligota Turawska
10. kolejka (12.10): Hetman Byczyna – Wiking
11. kolejka (19.10): Wiking – KS Krasiejów
12. kolejka (26.10): Mechnice – Wiking
13. kolejka (2.11): Wiking – Start Jełowa
14. kolejka (9.11): Piomar Tarnów Opolski Przywory – Wiking
15. kolejka (16.11): Wiking – Motor Praszka