Z piątki naszych reprezentantów, dwie zawodniczki były dość blisko podium

W Toruniu odbyły się halowe lekkoatletyczne mistrzostwa Polski juniorów do lat 18 i do lat 20. Startowała na nich skromna grupa pięciorga zawodników klubów z Opola.

Po czterech konkurencjach wielobojowego pięcioboju kobiet do lat 20 wielką szansę na medal miała Alicja Dolińska (AZS Politechnika Opole). Niestety nie wytrzymała trudów zmagań i w ostatniej konkurencji – biegu na 800 metrów miała czas 3.00,01, który dał jej zaledwie 365 punktów, a najlepsze zawodniczki w te konkurencji miały odpowiednio 758, 706 i 685 punktów. Ogromna strata w ostatniej konkurencji sprawiła, że w klasyfikacji końcowej pięcioboju Dolińska zajęła 6. lokatę z dorobkiem 3166 punktów. Do podium zabrakło jej ponad 300 punktów. Niby dużo, ale gdyby nie wspomniany bieg na 800 metrów, medal był realny. W Toruniu nasza zawodniczka pobiła jeden rekord życiowy. W skoku wzwyż miała 165 cm.

Zadowolona z siebie może być startująca w skoku o tyczce w kategorii do lat 20 Aleksandra Lach (AZS Politechnika). Wynikiem 3,30 m ustanowiła rekord życiowy i dało jej to 4. miejsce. Wygrała Anna Łyko (AZS Warszawa; 4,00 m), a na podium znalazły się jeszcze: Katarzyna Białogońska (KKL Kielce; 3,65 m) i Olga Czarnecka (AZS Gdańsk; 3,40 m). Nasza tyczkarka w pierwszej próbie zaliczyła 2,80 m i 3,00 m. W drugiej próbie natomiast 3,20 i 3,30 m. Na wysokości 3,40 m miała już trzy zrzutki.

W pięcioboju, ale w kategorii do lat 18 wystąpiła Ewelina Pancylejko. Zajęła ona 11. pozycję z wynikiem 2855 punktów. W czasie zawodów pobiła rekordy życiowe w dwóch konkurencjach: biegu na 60 metrów przez płotki (9,58 sek.) i skoku wzwyż (144 cm).

W Grodzie Kopernika wystąpiło też dwóch nastolatków w kategorii do lat 18. Tomasz Wester (AZS Politechnika) w eliminacjach biegu na 60 metrów popełnił falstart, został zdyskwalifikowany i nie został sklasyfikowany. Z kolei Janusz Augustyniak (UKS MOS Opole) w eliminacjach zajął 21. miejsce, ale rezultatem 37,40 sek. pobił rekord życiowy.

Na zdjęciu czwarta w skoku o tyczce w kategorii do lat 20 Aleksandra Lach z kolegą klubowym z AZS-u Politechniki, aktualnym mistrzem Europy juniorów młodszych w rzucie oszczepem – Markiem Muchą. Fot. archiwum prywatne.