Zawodnik naszego klubu powołany do kadry Polski na mistrzostwa Europy

Mający 16 lat Mateusz Krzemiński wystąpi w najbliższy weekend na mistrzostwach naszego kontynentu w short tracku. Dla łyżwiarza AZS-u Politechniki Opole ta nominacja to duże wyróżnienie, ale w pełni na nie zasłużył.

Marcin Sagan

Krzemiński to duży talent. W gronie swoich rówieśników należy do ścisłej europejskiej czołówki. W tym sezonie po raz pierwszy wystąpił w zawodach Pucharu Świata seniorów i startował na nich z powodzeniem bijąc rekordy życiowe. Był zazwyczaj, w wyścigach w których startował, najlepszym z reprezentantów Polski. Przed nim jeszcze sporo pracy, by w przyszłości należeć do grona najlepszych w Europie i być może na świecie seniorów. Zbiera jednak doświadczenie, a start w mistrzostwach Europy w holenderskim Dordrechcie (potrwają od piątku 11 stycznia do niedzieli 13 stycznia) jest kolejnym etapem jego kariery. W kadrze Polski znalazło się pięciu zawodników. Oprócz Krzemińskiego jeszcze: Paweł Adamski, Rafał Anikiej, Szymon Wilczyk i
Łukasz Kuczyński. Ten ostatni jest rezerwowym.

Wśród kobiet też powołanych zostało pięć zawodniczek. Niestety w tym roku konsekwentnie przy powołaniach na najważniejsze imprezy pomijana jest zawodniczka AZS-u Politechniki – Magdalena Warakomska. W 2017 i 2018 roku zdobyła ona najwięcej złotych medali na mistrzostwach Polski. Startowała rok temu na igrzyskach olimpijskich w południowokoreańskim Pjongczang. Rok temu też na mistrzostwach Europy w Dreźnie była ósma na 500 metrów. Na początku tego sezonu miała kontuzję, ale potem była pomijana. Do Dordrechtu też nie pojedzie. W kadrze znalazły się: Natalia Maliszewska, Patrycja Maliszewska, Nikola Mazur, Kamila Stormowska i Patrycja Markiewicz jako rezerwowa.

Od 11 do 13 stycznia we włoskim Collalbo odbędą się też wielobojowe mistrzostwa Europy w łyżwiarstwie na długim torze. Odbędą się zmagania w wieloboju klasycznym jak i wieloboju sprinterskim. Niestety w tej imprezie zabraknie najlepszego w ostatnich latach sprintera Artura Wasia, który od tego sezonu reprezentuje AZS Politechnikę Opole.

Na zdjęciu Mateusz Krzemiński, za którego będziemy ściskać kciuki od piątku do niedzieli. Fot. archiwum prywatne.