Zespół Swornicy czeka ciężkie zadanie w IV lidze

Zaczynają się rozgrywki w piłkarskiej IV lidze. Zawodnicy „Swory” pierwszy mecz zagrają na wyjeździe z Pogonią Prudnik.

Marcin Sagan

Zespół z Opola czekają bardzo trudne rozgrywki. W rundzie wiosennej poprzedniego sezonu spisywał się on bardzo słabo i miał dużo szczęścia. Utrzymał się dopiero po meczach barażowych z Olimpią Lewin Brzeski, ale nie dzięki swojej dobrej grze w nich, a poważnemu zaniedbaniu w szeregach klubu z Lewina Brzeskiego. Pierwszy mecz barażowy na wyjeździe Swornica przegrała 2-4, ale wynik został zweryfikowany jako walkower 3-0 dla niej, bo w Olimpii grał nieuprawniony zawodnik. Rewanż na własnym boisku zakończył się porażka 0-3. O losach rywalizacji nie rozstrzygnęła dogrywka, a dopiero rzuty karne. W nich Swornica okazała się lepsza i tym sposobem utrzymała się w IV lidze.

Słaba postawa w drugiej części sezonu była spowodowana poważnymi kłopotami kadrowymi. Grający trener Wojciech Scisło miał kłopoty ze skompletowaniem składu. Zapowiada się, że nowy sezon nie będzie wcale łatwiejszy. Zespół opuściło pięciu zawodników. Bramkarz Maciej Turek odszedł do III-ligowego Piasta Żmigród, wspomniany Scisło trafił do zdegradowanej do „okręgówki” Victorii Chróścice, a Krzysztof Krakowian i Kamil Klimczak przeszli do klubów z IV ligi. Ten pierwszy zasilił ekipę Małejpanwi Ozimek, a Klimczak przeszedł do beniaminka ze Skorogoszczy. Ponadto treningów nie wznowił Kuba Maraszek.

W miejsce zawodników, którzy odeszli pojawiło się pięciu nowych. Drużynę będzie prowadził trener Józef Raudzis, który do tej pory prowadził w klubie zespół juniorów. Ze zdegradowanej do klasy okręgowej Victorii Chróścice doszli doświadczony Mariusz Gnoiński oraz Brazylijczyk Guilherme. Z Sielesiusa Kotórz Mały doszedł inny zawodnik pochodzący z Brazylii – Luiz Canabarro. Do drużyny doszli jeszcze: Arkadiusz Fluder ze Skalnika Gracze oraz Oliwer Studenny z LZS-u Mechnice.

– Zdajemy sobie sprawę, że trudno będzie nam się liczyć w walce o czołowe lokaty – mówi prezes Swornicy Krzysztof Kantorski. – Będziemy bić się o utrzymanie i czeka nas trudna walka.

W porównaniu z poprzednim sezonem mamy w IV lidze trzy nowe zespoły. To Agroplon Głuszyna (spadkowicz z III ligi) oraz LZS Skorogoszcz i GKS Głuchołazy (beniaminkowie). Brakuje natomiast drużyny ze Starowic, TOR-u Dobrzeń Wielki i Victorii Chróścice. Pierwszy z tych zespołów zajął 2. miejsce w końcowej tabeli poprzedniego sezonu, ale że zwycięzca rozgrywek – Polonia Głubczyce zrezygnował z awansu do III ligi, to jego miejsce zajęła właśnie ekipa ze Starowic. TOR i Victoria zostały natomiast zdegradowane.

O szczęściu może mówić 14. ekipa poprzedniego sezonu – wspomniana Pogoń Prudnik, z którą Swornica zagra pierwszy mecz o punkty w ten weekend. Przez kilka tygodni jej piłkarze żyli ze świadomością, że zostali zdegradowani do klasy okręgowej. Z rozgrywek III ligi wycofał się Rozwój Katowice i jego miejsce zajął najwyżej sklasyfikowany spadkowicz z III ligi – MKS Kluczbork. Zespół z Kluczborka miał grać w opolskiej IV lidze, ale „wskoczył” o klasę wyżej, więc jego miejsce w IV lidze zajęła drużyna z Prudnika.

Tak jak w poprzednim sezonie mistrz opolskiej IV ligi awansuje o klasę wyżej. Z IV ligi automatycznie spadnie ostatni zespół, a te z miejsc 15. i 14. zagrają baraże z wicemistrzami dwóch grup klasy okręgowej. Jeśli z III ligi spadnie jeden zespół z województwa opolskiego, to z IV ligi automatycznie spadną dwa najsłabsze zespoły, a w barażach wystąpią ekipy z 13. i 14. miejsca. Analogicznie jeśli spadną dwa zespoły z III ligi, to z IV ligi „polecą” w dół od razy trzy, a w barażach zagrają te z miejsc 12. i 13. Maksymalnie z III ligi mogą spaść cztery zespoły z Opolszczyzny, bo tyle wystąpi z naszego województwa na tym szczeblu.

Terminarz meczów Swornicy Czarnowąsy Opole w rundzie jesiennej sezonu 2019/20 
1. kolejka (10.08): Pogoń Prudnik – Swornica
2. kolejka (17.08): Swornica – Polonia Nysa
3. kolejka (24.08): Po-Ra-Wie Większyce – Swornica
4. kolejka (31.08): Swornica – Start Namysłów
5. kolejka (7.09): Swornica – OKS Olesno
6. kolejka (14.09): Swornica – Piast Strzelce Opolskie
7. kolejka (21.09): Małapanew Ozimek – Swornica
8. kolejka (28.09): Agroplon Głuszyna – Swornica
9. kolejka (5.10): Swornica – Polonia Głubczyce
10. kolejka (12.10): MKS Gogolin – Swornica
11. kolejka (19.10): Swornica – Unia Krapkowice
12. kolejka (26.10): Chemik Kędzierzyn-Koźle – Swornica
13. kolejka (2.11): Swornica – LZS Skorogoszcz
14. kolejka (9.11): Skalnik Gracze – Swornica
15. kolejka (16.11): Swornica – GKS Głuchołazy

Na zdjęciu w niebieskim stroju pomocnik Swornicy Damian Lisoń. Fot. Andrzej Klimek.