Złota dwójka z Opola. Mateusz Borgieł i Mateusz Zuchora mistrzami Europy w maratonie kajakowym

Kanadyjkowa dwójka AZS-u Politechniki Opole wywalczyła złoty medal podczas mistrzostw Europy w maratonie kajakowym, które odbyły się we francuskiej miejscowości Decize.

Opolscy zawodnicy perfekcyjnie rozegrali wyścig kanadyjek dwójek na dystansie 26,2 km. Już na samym starcie mocno ruszyli wysuwając się na prowadzenie, po niespełna dwóch kilometrach wraz z osadami z Hiszpanii i Węgier utworzyli grupę uciekinierów, która systematycznie zwiększała przewagę nad resztą stawki. Podczas drugiej przenoski Borgieł i Zuchora wraz z węgierską osadą uciekli Hiszpanom, którzy popełnili błąd przy wsiadaniu do łódki. Od tego momentu było wiadomo, że walka o złoto rozegra się pomiędzy Polakami i Węgrami. Na ostatnim nawrocie przed metą prowadzili rywale, ale nasi zawodnicy wyszli z niego po wewnętrznej i zaatakowali uzyskując niewielką przewagę. Walka toczyła się do samego końca, finalnie reprezentanci Polski wygrali z Adamem Docze i Martonem Koverem minimalnie o 1,54 sekundy. Walka była niezwykle zacięta. Biało-czerwoni ukończyli wyścig w czasie godziny 56 minut i 10 sekund. Trzeci na mecie zameldowali się Hiszpanie Manuel Campos i Diego Romero ze stratą minuty i 14 sekund do naszej osady.

Złoto z dwójki to nie jedyny sukces opolskich kanadyjkarzy podczas zawodów w Decize. Borgieł może pochwalić się też brązowym medalem z jedynki w kategorii kanadyjkarzy do lat 23. Natomiast Zuchora zajął 6. miejsce na jedynce w wyścigu Short Race, w którym wygrał inny reprezentant Polski – Wiktor Głazunow na co dzień reprezentujący AZS AWF Gorzów.

– Ten złoty medal ogromnie cieszy – mówił Zuchora. – Wyścig był bardzo wymagający, a konkurencja cały czas na nas napierała. Wiele osad, z którymi się ścigaliśmy występuje na tego typu imprezach od lat, a co za tym idzie mają ogromne doświadczenie, które jest bardzo ważne w tak taktycznych wyścigach. Śmiało możemy stwierdzić, że nasza strategia się sprawdziła i że rozegraliśmy ten wyścig perfekcyjnie nie popełniając żadnego błędu.

– Rok temu byliśmy drudzy, a teraz złoto należy do nas – zaznaczał Borgieł. – Jest więc progres. To ogromna radość móc stanąć na najwyższym stopniu podium. Przyznam szczerze, że miałem ogromną ochotę odegrać się za wyścig na jedynkach, w którym wywalczyłem brąz. Doliczono mi 15 sekund kary za nie ominięcie boi przez co uciekła mi grupa, ale finalnie udało mi się dopłynąć na trzeciej pozycji. Wyścig na dwójkach poszedł po naszej myśli i mam złoto.

Naszych mistrzów Europy będzie można zobaczyć też na poważnej imprezie w Opolu. W dniach od 6 do 8 września na Odrze odbędą się bowiem mistrzostwa Polski w martaonie kajakowym.

Na zdjęciu nasza złota osada Mateusz Zuchora (z lewej) – Mateusz Borgieł. Fot. Nina Jelenc/Photography-Canoe-Europe/archiwum klubowe.